Yem Bezelyesi

Pisum arvense

Pisum arvense

Ana kök oldukça kuvvetlidir. Fazla dallanan kökler 90-100 cm derinlere kadar inebilir. Enine kesiti hafif köşeli ve içi boştur. Bitki kolayca yattığı için tahıllarla beraber yetiştirilmesi önerilir. Bitkinin bütün organları mumsu bir tabakayla örtülüdür. Bu nedenle, yeşil-gri renkte görülür. Yem bezelyesi, tek yıllık bir bitkidir. Yem bezelyesi ot için yetiştirilir, silo yemi olarak kullanılır, tohumu hayvana yedirilir, bitki yeşil gübre olarak da kullanılır. Aynı zamanda, otlatılmak üzere de faydalanır. Toprak ıslahında bezelyeden yararlanılır.

Yem bezelyesi, yemeklik bezelyeye çok benzemesine rağmen kulakçıkları üzerindeki mor lekelerin bulunması, çiçek ve tohum renginin koyu olmasıyla kolayca ayırt edilebilir. Yem bitkisi, hızlı olgunlaşır. Hem ot, hem de tane yem bitkisidir. Toprağa bağladığı azot miktarı yüksektir, tarlanın verimini arttırır. Tohumu ve otu besleyicidir. Bir yıllık olmasına rağmen kuvvetli bir kazık köke sahiptir. Rhizobium bakterileri ile çok iyi ilişki kurmasıyla dikkat çekmektedir. Bu nedenle münavebede iyi bir ön bitki konumundadır. Kısa süreli mera tesisinde tahıllarla karışık ekilmesi daha uygundur çünkü yem bezelyesinde şişme tehlikesi söz konusudur.

LIVIOLETTA 

Yem ve yeşil gübre olarak kullanılabilecek başlıca çeşitlerden biridir. İyi bir sağlamlık gösterir, protein içeriği ve kuru madde verimi yüksektir. 1000 tane ağırlığı sayesinde ekim maliyetini düşürür. Karışık ekime uygundur.

Benzer Ürünler