Poa pratensis

Poa pratensis

Poa pratensis

Poa pratensis, çok yıllık ve kuvvetli rizom oluşumu ile yoğun çim tabakası oluşturabilen bir çim türüdür. Kısa boylu, ince yapraklı olması belirgin fiziksel özellikleridir. 12-21 gün arasında çimlenir ve yavaş yapılanır. Bu özelliklerinden dolayı, Poa pratensis genellikle daha çabuk yapılanma özelliğine sahip diğer türlerle (örneğin, lolium perenne) beraber kullanılır. Poa pratensis, sık biçime ve yoğun kullanıma dayanıklıdır. Bu özellikleri nedeniyle spor sahalarında, park ve bahçelerde sıkça kullanılır. Bilinen türler, sıcağa, kısa biçime ve hastalıklara dayanıklı olmamasına rağmen, yapılan araştırma ve  geliştirme çalışmaları ile hastalıklara, sıcağa, kısa biçime dayanıklı ve değişik renk ve yoğunlukta çeşitler geliştirilmiştir.

ZEPTOR

Geniş kullanım alanına ve üstün adaptasyona sahip olan yeni bir çeşittir. Çok koyu yeşil renge ve ince yapraklara sahiptir. Başka bir özelliği ise stres koşullarında dayanımının oldukça iyi olmasıdır. Yıpranmaya karşı da dayanıklı olan bu çeşit özellikle spor ve golf sahaları için ıslah edilmiştir.

LILY

Bu çeşit özellikle pasa karşı oldukça dayanıklıdır. Orta koyu yeşil renge sahiptir. Kökleri güçlü şekilde gelişir ve bu nedenle kısa biçime uygundur. Kışa dayanımı çok iyidir, spor alanları ve genel çim alanları karışımı için olağanüstü bir bileşendir.

LIMOUSINE

Çayır salkım otu çeşitleri içinde dünya liderlerinden biridir. Dayanıklılığı ve yoğun bir çim örtüsü oluşturması sayesinde üstün bir çeşittir. Yaprakları ince yapılıdır. Kısa biçimi kolaylıkla tolere eder, koyu yeşil rengiyle hoş bir görünüme sahiptir. Fusarium gibi önemli hastalıklara ve kışa dayanımının iyi olması, bu mükemmel çeşidin önemli özelliklerindendir.

Benzer Ürünler