Festuca arundinacea

Festuca aruninacea

Festuca arundinacea, Güney Avrupa, Ortadoğu, Akdeniz ve Kuzey Amerika gibi hem kuru hem de nispeten daha sıcak bölgelerde sıkça kullanılır. Az gübre ihtiyacı, sıcağa dayanıklılığı nedeniyle, karışımlarda çokça tercih edilir. En kuru şartlarda bile, yeşil renk ve yaprak dokusunu korur. Geniş yapraklı ve uzun boylu bir türdür. 7 ila 15 gün arasında çimlenir. (Çimlenmede toprak ısısı 120C altında olmamalıdır.) Festuca arundinacea, tohum ağırlığı ve büyüklüğü nedeniyle m2’ye fazla uygulanmalıdır. Karışımlarda, yüksek oranlarda kullanıldığında iyi netice alınır. Yoğun araştırmalar neticesinde bu türün, ince yapraklı ve aşınmaya mukavim çeşitleri geliştirilmiştir.

ASTERIX

ASTERIX ince yapraklara ve koyu yeşil renge sahiptir. Özellikle sonbahar aylarında güzel bir yeşil renge sahip olur. Aynı zamanda bu çeşit güçlü yapraklara sahip olup, özellikle yaprak beneklerine karşı oldukça dayanıklıdır.

TOMAHAWK

En fazla tecih edilen kamışsı yumak çeşidimiz TOMAHAWK, sağlam ve koyu yeşil renklidir. Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Güçlü kök gelişimi sayesinde kuraklığa karşı da dayanıklıdır. Bu nedenle bu tip koşullar altında görünümünü tüm yıl korur. TOMAHAWK zayıf koşullar altında kullanılabilecek karışımlar için adaptasyon yeteneği yüksek ve güçlü bir bileşendir. 

MEANDRE

Meandre, Fransa’da ıslah edilmiş çok koyu renkli bir çeşittir. Yıpranmaya karşı dayanıklıdır. MEANDRE yoğun kullanılan çim alanlarda ve  özellikle kuru alanlarda kullanıma uygundur. Yaprak yapısı incedir ve gölge karışımları için ideal bir çeşittir.

Benzer Ürünler