Festuca rubra

Koyun yumağı

Festuca rubra

Bu tür kendi içinde 3 botanik gruba ayrılır; Festuca rubra rubra, Festuca rubra commutata ve Festuca rubra trichopylla. Bunları birbirinden ayıran en önemli özellik rizom veya yumak oluşturabilmeleridir. Festuca rubra rubra’da rizom oluşumu çok, Festuca rubra trichophylla ise çok az olup, Festuca rubra commutata’da ise yumak oluşur. İnce yapraklı geç yapılanan bir türdür. Büyüme sırasında daha az miktarda azota gereksinim duyduğu için Lolium perenne ve Poa pratensis’ten daha yavaş büyür. Asitli topraklarda suyun kısıtlı olduğu bölgelerde ve gölge alanlarda rahatlıkla kullanılır.

RELEVANT

Oldukça ince yapraklara sahiptir ve yoğun bir çim örtüsü oluşturur. Hastalıklara dayanıklılığı belirgin özelliklerinden biridir. Bu nedenle çim alanları ve peyzaj düzenlemelerinde başarılı bir biçimde kullanılabilir.

RAFAEL

Sağlıklı ve rekabet gücü yüksek olan bir çeşittir. Sürgün yoğunluğu ve kışa dayanımı iyidir. Süs çim alanları için kullanıma uygundur.

LIVISION

Çeşidin kalitesi, bahçe düzenlemede belirgindir. Bu çeşit sürme gücü ve toprak üstünü örtmesiyle tanınmaktadır. Güçlü özellikleri ve toprak tabanını yoğun kaplaması ile tüm peyzaj alanlarında kullanıma uygundur.

LISAMBA

Süs alanları ve bahçe düzenlemeleri için kullanılır, ancak genel çim alanları için çok daha uygundur. Koyu renkli çeşitlerle karışımda iyi bir performans sergiler. Toprak üstünü örtmede ve iyileştirmede iyi sonuçlar verir.

LIVISTA

Çim alanlarda güçlü çıkışı, yenilenme gücü ve hastalıklara iyi dayanımıyla etkileyici bir çeşittir. Oldukça erken yeşillenir ve yavaş büyüme gösterir, kalıcı bir yeşil renge sahiptir. Süs alanları, genel çim alanlar ve bahçe düzenlemeleri için oldukça iyi bir bileşendir.

LIBANO

Süs alanları ve spor alanları için kullanılabilecek en iyi çeşittir. Narin ve ince yaprakları ile çok güzel bir genel görünüme sahip olup, yoğun bir çim alan oluşturur. İnce yaprakları, sıcak ve kurağa dayanımı yüksek kalitesini kanıtlar.

Benzer Ürünler