Lolium perenne

İngiliz çimi

İngiliz çimi

Lolium perenne, tüm dünyada çim alanların oluşmasında sıkça kullanılan bir türdür. Bunun temel nedeni, türün genel özelliği olan aşınmaya dayanıklılık, hızlı çimlenme ve yapılanmadır. Uzun boylu, geniş yapraklı olması belirgin fiziksel özelliklerindendir. 4 ila 10 gün arasında çimlenir ve çabuk yapılanır. Sıcak ve kuru hava şartlarında ve bakımın çok iyi yapılanması gereken yerlerde mutlaka diğer türlerle beraber kullanılmalıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda, sıcağa ve soğuğa, yıpranmaya dayanma ile renk, hastalıklara direnç gibi özellikleri değişiklik gösteren varyeteler üretilmiştir.

TEMPRANO

Zor şartlara dayanıklı ve adaptasyon kabiliyeti çok yüksek olan Temprano, Avrupa ülkelerinde çim tohumu karışımlarında en çok tercih edilen İngiliz çimi çeşitlerindendir . Orta-Koyu yeşil rengi, ince yaprakları ve dayanıklılığı sayesinde genel amaçlı kullanıma uygundur. Ayrıca golf sahaları için ara ekimlerde de tercih edilmektedir.

ETERLOU

Eterlou, koyu yeşil rengi ile dikkat çeken bir çeşittir. Hastalıklara dayanıklılığı, sürme gücü ve yumak yoğunluğuyla dikkat çekmektedir. Basılmaya oldukça dayanıklı olup, spor alanları için uygundur. Görsel nitelikleri sayesinde süs alanları için karışımlarda da kullanılabilir.

LIBRONCO

Uzun yıllardır tercih edilen, marka haline gelmiş çeşitlerimizdendir. Çok yıllık çimler içinde diğerlerine göre daha koyu renkli bir çeşittir. Büyüme kabiliyeti iyi, büyüme hızı yavaştır. Özellikle futbol ve golf sahaları için tavsiye edilmektedir çünkü yıpranmaya, basılmaya ve zor şartlara dayanıklıdır.

LIFRANCE

Bu çeşit özellikle rekreasyon ve genel peyzaj alanları için çok uygundur. Yumak yoğunluğu ve kışa dayanım özelliği bu ifadeyi desteklemektedir. Ayrıca hastalıklara dayanımı yüksektir, bu sayede kötü koşullarda bile iyi performans sergiler.

TURFGOLD

En yeni ıslah edilmiş çeşidimizdir. Değişik iklim ve topraklara adaptasyonu yüksektir. Mükemmel çim alan oluşturma kapasitesi ile diğer çeşitlerden ayrılmaktadır. Yavaş büyümesi sayesinde biçim aralarındaki süre uzar. Hastalıklara basılmaya karşı dayanıklıdır. Yıl boyu çok koyu yeşil rengini korur. Rengi ve yavaş büyüme özelliği ile golf ve spor alanlarına önerilir.

Benzer Ürünler