Çim Alanlarında Zararlı Ot Sorununu Önlemek için Neler Yapmalı?

25.01.2021

Güvenilir bir satıcıdan ISTA sertifikalı, yüksek kaliteli çim almak zararlı ot sorununu önlemek için yapılması gereken en önemli noktadır. Zaten ISTA sertifikalı yüksek kaliteli çimlerin saflığı, zararlı ot yüzdesi hep önceden test edilmiştir. Eğer düşük kaliteli malı tercih ederseniz kötü sonuçlar sizi şaşırtmasın çünkü bu tür mallar önceden test edilmemiş, garantisiz mallardır.

Her tırmıklama işlemi sonunda yüzeye yıllık (önceki) tohumlar çıkar. Bu tohumlar çimlenmeden, büyümeden önce yok edilmelidir. Bunun için paraquat/ diquat veya glyphosate içeren kimyasal ilaçlarla çapalama işlemi uygulanmalıdır.

Sağlıklı ve sertifikalı çimimizin sık ve kalın büyümesi ile çim alanınızı zararlı ot istilasından koruyabilirsiniz.

Doğru biçim (biçme) işlemi: Çimlerin gereğinden fazla veya az yükseklikte kesilmesi ya da düzensiz aralıklarla yapılan biçim işlemi sonucu çim güçsüzleşebilir, güçsüzleşen çim zararlı otlara karşı direncini kaybeder.

Düzenli sulama : Eğer çim alanını uzun süren bir kuraklık dönemi boyunca sulamazsanız çim gücünü kaybeder. Kuraklığın bitişi ile geri gelen yağmurlarla zararlı otlar yüzeyde oluşan çatlaklardan kolayca ortaya çıkar.

Doğru tırmıklama işlemi : Çimlerin tırmıklanması ile yüzeyde oluşabilecek saman veya saz tabakası önleneceği için çim güçlenir ve zararlı otların büyümesinin önüne kolayca geçilir.

Düzenli besleme : Çimin düzenli olarak beslenmesi ile çimlerim büyümesi uyarılır. Düzenli beslenme sonucu büyüyen çimler zararlı otların ortaya çıkması için gerekli alanları doldurur ve bu sayede zararlı otlar ortaya çıkamaz.

Düzenli olarak solucan kontrolü yapmak : Solucanlar zararlı otların büyümesi için yüzeyde uygun alanlar açarlar. Bu nedenle solucan kontrolünü düzenli olarak yapmak önemlidir.

Düzenli olarak hastalık kontrolü yapmak : Hastalıklar çimleri güçsüz düşürür ve zararlı otlar kolaylıkla ortaya çıkarlar. Bu nedenle düzenli olarak çimlerin sağlığı ve hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Eğer zararlı otlar yüzeyde görünmeye başladıysa yapmanız gereken en öncelikli hareket kimyasal zararlı ot öldürücü ilaçları kullanmaktır.