Çim Alanların Bakımı için Neler Yapmalı?

25.01.2021

Çimi havalandırın

Dirgen ya da benzeri aletler ile çimi havalandırdığınız zaman yeni büyümeyi pozitif yönde uyarırsınız. Bu işlemi ayrıca drenaj düzeltir, geliştirir. Bu işlemi sene de en az bir defa yapmak gereklidir.

Çim yüzeyine pansuman yapın

Bu işlem genellikle kum,balçık ve turba’dan oluşan kütleli karışımın yüzeye pansuman amacıyla çim alanlarına uygulanmasıyla gerçekleşir. Bu pansuman eğer birinci kalite çim alanı istiyorsanız kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlem için sonbahar mevsimi uygun mevsimdir.

 Sonbahar mevsiminde dengeli gübre kullanarak çimi besleyin.

Kök sisteminin sonbaharda gübre kullanılarak beslenmesi çimin hastalıklara karşı dayanıklılığını arttırır. Ancak bu işlemi yaparken seçeceğiniz gübreyi dikkatle seçmeniz çok önemlidir.

Yüzeyi düzenli olarak süpürün.

Yetenekli ve usta bahçıvanlar çalı süpürgesi ya da kuş ağacı süpürgesini çim bakım ekipmanının önemli parçaları olarak kabul ederler. Yüzeydeki çiy ve yağmur damlaları biçme işlemi başlamadan önce süpürülmelidir ki sonuç eksiksiz olsun. Hiçbir sorun olmadığı takdirde bile çim alanlarını düzenli olarak süpürmek olabilecek tehditlere karşı yararlıdır.

Zararlı otlar, yosunlar ve hastalık tehditleri için tedavi edici ilaçları düzenli olarak kullanın.

Çim alanlarındaki çoğu sorun bir kez başladığında bir daha önüne geçilmesi zaman alan sorunlardır. İşte bu yüzden gerekli tedbirleri alıp tedavileri aksatmamak gerekir. Aksi takdirde bu sorunlar tüm alanı etkisi altına alabilir. Bu nedenle çim toprağı, zararlı ot öldürücü ilaçlar ve yosun kontrolü için gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Sonbahar başında ve ilkbahar sonunda koruyucu işlemler yapmak faydalıdır.

Kahverengileşen kısımlar görülür görülmez incelemeye alın.

Ortalama bilgiye sahip bahçıvanlar kahverengileşen kısımlar ile ancak göze kötü gelecek kadar büyüdüğünde ilgilenirler. Kahverengi kısımlar, genele göre kısa kalan kısımlar ve kel kalan kısımlar itinayla incelenmelidir.

GEREKTİĞİ DURUMLARDA İSE;

Silindirlemek (unutmayın çok gerekli olursa)

Çim bakımı ve korunmasında silindirleme işlemi çok etkili olabilir ancak bu işi profesyonel bahçıvanlar yapmalıdır aksi takdirde çime zarar verilebilir. Toprağın nemli ve rutubetli, yüzeyin ise kurak olduğu ilkbahar mevsimi bu iş için uygundur. Eğer bir sorun(hastalık) varsa kesinlikle silindirlemeyin.

Kireç takviyesi uygulayın (unutmayın çok gerekli olursa)

Kirece nadiren ihtiyaç olur. Bu işlem çok fazla asitli topraklarda yarar sağlar. Eğer toprak normal ise bu yolu uygulamak çimde ciddi tahriplere yol açar. Unutmayın eğer hastalık veya sorun varsa kesinlikle uygulamayın.